Запитання священику

(671)


65 Comments

 1. Маріанна

  Слава Ісусу Христу!!! У мене важка життєва ситуація. Ні з ким порадитися і попросити про допомогу. Живу з чоловіком, вагітна від нього. Третій місяць вагітності. Це вже третя моя дитина. Двоє дітей від першого цивільного чоловіка. Спочатку з цим чоловіком було все добре, ми обоє хотіли міцну сімю. Але він дізнавшись про вагітність тепер мене попередив що ми не одружені і він ще молодий для трьох дітей. Він хоче жити зімною, але каже що буде зраджувати, так як постійно буде далеко від мене на роботі. А я так хочу міцну сім’ю і щасливе життя. Я не знаю що робити. Постійно плачу з цього поводу. Мені дуже не хочеться такого. Порадьте мені як я маю бути далі!? Будь ласка, дуже потребу допомоги……

  1. Протоієрей Віктор Палош

   Доброго дня! Ви кажете, що перші діти від “першого цивільного” чоловіка, а це Ви зараз про другого пишете? Він готовий був стати їм батьком, а свою дитину кидає? Я дуже рекомендую Вам розкаятись у своїх гріхах на сповіді, зокрема незаконного співжиття. Саме розкаятись, зрозуміти, що так не можна жити. І наслідок цього гріха, це те, що той чоловік Вас використовув виключно для насолоди, про що він і сказав. Коли люблять, тоді не бояться одружитись і роботу вибирають, щоб сім’ї не шкодило. Бо люблять. А коли питання зводиться до фізичного співжиття, то бачите, що виходить. Мені щиро Вас шкода, але я певний, що Бог Вам допоможе, якщо Ви розкаєтесь. Зараз важливо для Вас не сумувати, бо це відобразиться на дитині, що носите. Моліться псалтир, читайте книгу Іова в Старому Завіті, не грішіть. Тоді отримаєте неземне щастя, а саме – благодать Божу, яка зігріває, утішає, допомагає тощо.

 2. Леся

  Доброго вечора ,ми Греко-католицької віри,виникло таке питання,на цвинтарі є гріб де має бути похоронено 2 жінки ,поставили памятник на якому зображено 2 Матері Божих одна молиться в одну сторону друга в іншу це правильно чи ні?

  1. Протоієрей Віктор Палош

   Доброго дня! У Православній Церкві не прийнято ставити статуї на могилах. Ставиться Хрест, можуть бути ікони на досках.

 3. Валентина

  Слава Ісусу Христу!
  Мене дуже турбує одна річ! Чотири роки тому я захворіла на рак, я вилікувалась і уже пройшло три роки. Лікувалась я з Вірою в серці, дуже сильно вірила, що Бог мені допоможе. Під час лікування у мене обновилась Ікона після чого моя віра стала ще сильнішою. Під час лікування і після того як я вилікувалась я в деякому сенсі почала бачити майбутнє. Я відчуваю коли має статись щось погане, і відчуваю коли має статись щось хороше. Інколи коли щось роблю може в голові промайнути думка і потім те що промайнуло в голові збувається на яву. Також мені інколи сняться сни які частково збуваються. Мене це дійсно лякає, і що це таке та що робити з цим я не знаю…

 4. Маряна

  Слава Ісусу Христу! Отче, підскажіть будь ласка якщо я (греко котолицької віри) а мій чоловік ( православної) похрестили дитину, хоча ми не є в шлюбі церковному ( бо чоловік є в іншому церковному шлюбі і їм з його колишньою дружиною не дають розводу, проте вони розлучились вже досить давно і нічого спільного не мають) і мені священик дав вивід, проте я читала що якщо не шлюбна то виводу не дають .. і чи можемо ми з чоловіком приступати то сповіді та Святого причастя?

  1. Протоієрей Віктор Палош

   Доброго дня! Я, нажаль, не можу Вам надати відповідь без уточнення ситуації. 1. Чому не дають розводу чоловіку? 2. Ви теж були одружені чи ні і хочете приймати причастя і сповідь у Православній Церкві?

 5. Катя

  Слава Ісусу Христу!
  Прошу вашої допомоги!
  Просила, благала свого дуже близького, раніше, друга -просто спілкуватись.Не розходитись на зовсім.Він проти. Нарешті, я його випросила – залишатись друзями все ж, і хоч інколи здзвонюватись. не розходитись в сварці. Він не хотів, але погодився. Я сказала, що вдячна йому.Що він приніс мені в життя зараз багато спокою.А він відповів, що це свій спокій мені віддав.Що зате в нього його не буде.
  (бо він хоче жити повністю новим життям, абсолютно без мене, і каже, що моє життя йому зовсім вже не цікаве. А мені дуже б не хотілось його втрачати.Хочеться зберегти дружбу.Зберегти відносини.
  Як бути? Чи це не проти волі Божої? Що мені буде ніби добре, а людина, виходить, через мене ніби “мучитиметься”.. ?
  Але все ж – він погодився..
  Підкажіть, будь ласка!! Ваша порада вкрай необхідна! І пробачте за такі питання.
  Дякую вам заздалегідь!!!

  1. Протоієрей Віктор Палош

   Мені важко дати відповідь на доволі розмите запитання: що за стосунки Ви мали і які хочете зберегти з “другом”? Чому він не хоче просто дружити? Чому йому це вартує спокоєм? Можливо, він не контролює тоді свої емоції, а цього не варто йому робити і він по-євангельськи “відсікає собі руку і виколює око”. У такому випадку, якщо він хакохується у Вас, а цього не можна робити йому, це правильне його рішення. Якщо я не правильно розумію, тоді прошу сформувати питання чіткіше.

 6. Катя

  Слава Ісусу Христу!
  Прошу вашої допомоги ! Пообіцяла Богу не робити гріх один! І сказала, якщо зроблю – Господи, накажи мене. І ,можливо,вже не пам”ятаю точно, я ще уточнила, або подумала просто, бо дуже цього боялась ( втратити одну дорогу дуже людину) – що я буду готова навіть на це.Настільки впевнена була у своїй силі волі в дотриманні від гріха. Але я згрішила…….! Я посповідалась за гріх. І тепер людину втрачаю. Дуже страшно. Дайте пораду, будь ласка, чи можна якимось чином зняти силу тих слів?

  1. Протоієрей Віктор Палош

   Катерина, Ви говорили однозначно не правильно і самовпевнено. Через сповідь Ви можете просити у Бога перегляду своїх слів!

 7. катерина

  Слава Ісусу! Дуже турбує одне питання. Сказала необдумано Богу , за те що роблю це – не буду робити це. ..Я дуже люблю каву, і по-дитячому.. сказала що буду пити тільки одну каву вдень, до кінця життя. Підкажіть, будь ласка, чи можна попросити в Бога прощення за кинуті мною слова, і жити спокійно,більше не зарікаючись і не даючи обітниць, самому Господу Богу. ?

  1. Протоієрей Віктор Палош

   Ви дали обітницю розуміючи, що робите? Якщо Ви розуміли чітко, що таке обітниця і чого це буде вартувати для Вас, то можу тоді порадити тільки більше подібно не робити, а це виконувати.

 8. Лілія

  Слава Богу!
  Я хочу запитати:
  – чи правильно у молодому віці іти у монастир
  – як сказати про це батькам та пояснити що це для мене важливо
  – і якщо вони не погодятся, то буде правильно втекти
  буду вдячна якщо допоможете)

  1. Протоієрей Віктор Палош

   Скільки Вам років? Якщо не виповнилось повноліття громадянське, то однозначно не варто йти в монастир. Також не варто, на мою думку, не зважати на думку батьків. На неї можна буде не зважати після декількох років прохань і то, якщо не буде причин, чому варто їх не кидати, наприклад, їхнє здоров’я тощо.

 9. наталія

  Слава Ісусу Хресту. Допоможіть, будь-ласка. Живу з чоловіком 8 років, є двоє діток. Чоловік постійно мене ображає, обзиває, до дітей каже погані слова.Все набагато погіршилось коли завагітніла вдруге, бо не хотів більше дітей.Я терпіла і мовчала бо боялася втратити дитину. Під час вагітності зрадив мені з геєм але я пробачила, бо хотіла, щоб діти мали тата. Після народження дитини довго не признавав малого, казав, щоб я його десь поділа, здала в інтернат. З часом малого полюбив,але до мене ставлення не змінилось. Я живу в постійному стресі, він морально мене добиває, звинувачує у всьому,каже що я ніхто.Коли я набралася сили і почала йому відповідати – він пішов. Дихати стало легше і я вирішила подати на розлучення. Він просить цього не робити але своєї вини не визнає. Вже колись таке було але нічого не змінилося. Що робити? Хочеться щоб діти мали тата але сил на нього вже немає. Церковного шлюбу в нас нема

  1. Протоієрей Віктор Палош

   Соціальна концепція нашої Церкви вказує на такі причини для розривання шлюбу: ” Досі підставами до розірвання шлюбного союзу, освяченого Церквою, крім перелюбства й нового одруження однієї із сторін, визнавалися також відпадіння чоловіка або жінки від Православ’я, протиприродні вади, нездатність до шлюбного співжиття, яка існувала до одруження або настала внаслідок умисного самоскалічення, захворювання на проказу або сифіліс, тривала безвісна відсутність, судове покарання, пов’язане з позбавленням усіх прав стану, замах на життя або здоров’я жінки чи дітей, снохацтво, звідництво, здобуття прибутків з непотребств чоловіка чи дружини, невиліковна тяжка душевна хвороба та зловмисне залишення чоловіком жінки або жінкою чоловіка. У наш час цей перелік підстав до розірвання шлюбу доповнюється такими причинами, як захворювання на СНІД, медично засвідчені хронічний алкоголізм і наркоманія, здійснення жінкою аборту за незгоди чоловіка.”
   Отже, якщо в переліку нема причини на сьогоднішній день (а не того, що було, але Ви простили були), тоді варто збергіати шлюб.

 10. Ігор

  Хочемо з дружиною поміняти обручки на більш сучасні. Чи можемо в магазині обміняти в магазині на нові та освятити там де були освячені попередні. В шлюбі 20 років. Можливо варта поміняти тільки одну бо понищилася від щоденної роботи чи важливо зберегти а придбати іншу.

  1. Протоієрей Віктор Палош

   Вважаю, що не варто обручки освячені на вінчанні продавати. Їх можна замінити, але ці залишити на пам’ятку дітям тощо. Можна також дати це золото на переплавлення і з нього зробити нові обручки.

 11. Марія

  Слава Ісусу Христу!
  Скажіть, будь ласка, яким є гріх, якщо жінка мала відносни з чоловіком, а потім взнала, що її мама, можливо, теж була у відносинах з ним? І що він до всього ще й жонатий? Зараз від цього важко і гидко. Також у родині був випадок, коли чоловік прабабці помер, а вона вийшла заміж за його брата? Як покутувати такі гріхи? Можливо, певні молитви читати. Дякую. Дуже не складається особисте життя, я почала все згадувати і розумію, що сама у всьому винна. Хочу помолитись і просити в Бога вибачення, бо розумію, що Господь мене поки що береже від моєї сім”ї, або сім”ю від мене, бо маю багато важких гріхів. Сповідалась, але зараз згадуються інші, виникають нові запитання. Іноді сумніваюсь, чи заслуговую я мати сім”ю.

  1. Протоієрей Віктор Палош

   Бог все пробачає, якщо людина щиро кається. Потрібно піти на сповідь і не падати духом. Все можна почитнати з початку, в тому числі і сім’ю, головне, не скрити від майбтного чоловіка того, що було. Гріх на сповіді так описати як тут.

 12. Марія

  Слава Богу!
  Після поїздки на Святу Землю я змінила своє життя. Стала кожної неділі ходити до Причастя, молитися та спілкуватись з духівником (рідко, лише якщо виникають запитання).
  Рідні почали засуджувати, що я так часто сповідаюсь та причащаюсь (мовляв неможна так часто) , говорять, що основне добрі вчинки, а потім лише молитви.
  Навіть те, що це все занадто, почали наводити в приклад людей – фанатів (на їхню думку) і що я теж можу така стати.
  Але найбільше проти спілкування з духівником мама. Звучали навіть слова, що я спокушаю його (я заміжня і мені ніколи б в голову не прийшло б таке, що мама віруюча людина зможе таке сказати в храмі).
  Як це розуміти? І що робити?
  я вже починаю думати, що щось неправильно роблю,починаю сумніватися….
  Причастя та сповідь допогають мені жити з Богом, а відповіді духівника допогають не зважати на це.
  Дякую за відповідь.

  1. Протоієрей Віктор Палош

   Те, що Ви сповідаєтесь і причащаєтесь є прекрасною справою. Міру молитви повнен визначити духівник. Якщо він благочестивий і вірний вченню Церкви, то за консультації з ним не варто сумніватись. Деколи рідні (хоча й церковні) стають нам ворогами, як казав Христос, не розуміючи нашої духовності. Думаю, не варто зважати на них. Головне тут, як Ваш чоловік до цього відноситься. Якщо він не вважає Вас фанатичкою. тоді все чудово.

 13. Ірина

  Слава Ісусу Христу! В мене є хвороба шизофринія. Я виходила заміж в мене вона була. Я розказала чоловікові тільки що мама мене відправляла в психіатричну лікарню,а як насправді все він не знав. Я навіть казала що це попомилці. В результаті він нічого як там насправді не знав. Зараз стан погіршився я не можу працювати і навіть деколи виходити з дому. Мені з чоловіком погано. Чи можу я подати на аналювання шлюбу?

  1. Протоієрей Віктор Палош

   Серед переліку причин, що дозволяють розірвання шлюбу, є причина, коли присутня тяжка невиліковна душевна хвороба. Наскільки мені відомо, шизофренія такою не є.

 14. Аліна

  Cлава Ісусу Христу ! Скажіть будь-ласка чи кожна думка при молитві є обіцянкою , От молишся , просиш щось , обіцяєш і мала сказати одне , а подумала інше ?

  1. Протоієрей Віктор Палош

   Я не розумію, як це “молишся, обіцяєш”? Або молишся, або обіцяєш. Звичайно не кожна думка буде обіцянкою!

 15. Люба

  Кажуть добре читати 20 псалтирів за упокій своїх родичів (згідно наказу святого Петра Могили про поминання померлих ), якщо маєш якісь серйозні проблеми. Коли ти допоможеш своїм померлим родичам то Бог буде милосердим до тебе і допоможе швидше вирішити біди, які звалилися на родину (а у нас проблем вистачає). Підкажіть будь ласка чи є якість перестороги щодо читання 20 псалтирів, які варто знати? Тому що люди говорять різне, а інформації щодо 20 псалтирів у інтернеті майже немає.

  1. Протоієрей Віктор Палош

   Не потрібно, на мій погляд, робити чогось такого, чого Ви не бачите у вченні Церкви. Такої практики ми не знаємо, тому варто молитись за померших так, як вчить Церква, і не прив’язувати це питання до себе.

 16. Anna

  Слава Ісусу Христу!

  В мене тут така ситуація, не знаю як вчинити. Прошу поради. Кілька років тому мені подарували натільний хрестик. За цей час звикла і “прив’язалась” до нього, полюбила одним словом. На цей Великдень мама дала мені хрестик, який мені дав священник при Хрещенні. Я його дуже давно не вдягала, навіть, якщо чесно, забула про нього ( носила його коли мені було менше семи років, та й то не пам’ятаю, як часто). Подарований хрестик старалась носити постійно.
  Тепер у мене два хрестики і обидва дуже важливі для мене. Чи можна носити одночасно два хрестика? Якщо ні, то як краще вчинити. Дайте пораду, будь ласка!

  1. Протоієрей Віктор Палош

   Воістину Воскрес! Найбільшою святинею для Вас має бути хрестильний хрестик. Проте, його можна втратити через необережність. Тому можна і варінт, коли Ви його одягатимете у якісь визначні дні, а так можна носити і інший. Це не є принципово, важливо, що у Вас в душі. Два хрестики не можна носити відразу!

 17. Леся

  Слава Ісусу Христу. Живем з чоловіком вже 8 років. У мене проблеми зі здоров’ям, серйозні. Бог не дає діток. Дуже важко на душі, відчай, смуток. Питання чому, за що…Багато сумнівів. Розглядали еко, але в сумнівах. Думаєм над усиновленням. Просто хочу якоїсь підтримки, поради, допомоги. Немає ніякої радості в житті, одні обстеження в лікарнях, лікування, а все тільки стає гірше. Як справитися зі страхом, як знайти сили далі жити і боротися?

  1. Протоієрей Віктор Палош

   Слава навіки! Повірте, значить так для Вас краще! В мене є приклад, коли подібна сім’я зробила штучне запліднення, а в них народилась дитина з паталогіми, яку потрібно декілька разів оперувати. Слід довіритись Богу, що є Любов! А щодо ЕКО – воно гріховне. Це вбивство запліднених яйцекліток, для вибирання найсильнішої тощо. Запдінена яцеклітка (кожна!) – це вже дитина з душою. Отже – це вбивиство діток. Якщо розглядати штучне заплідненя без вбивства, то це можливо. Але найкраще Вам раджу частіше приймати Христа в причасті з чоловіком і молитись до Святителя Спиридона Триміфунтського. Ще краще, якщо звісно є можливість, відвідати його нетлінні мощі на о. Корфу в Греції. Багато випадків є коли біля мощей молитва вислухана Богом! Не впадайте в відчай. Є також випадки, коли Бог дає дітей так пізно. Теж чимало випадків. Живіть життя, дякуючи за все Премудрому Богу, любіть чоловіка!

 18. Марія

  Слава Ісусу Христу!
  Дякую Вам за відповідь на мої такі не скромні запитання. Вибачте за них. Бо навіть сумнівалась, чи можна це десь заявити крім сповіді. Дякую за розуміння. До того часу я вже посповідалась і сказала отцеві все як є. Але дуже рада читати ваші відповіді, бо я їх вважала зовсім іншими гріхами. З цим хлопцем не живу . І щаслива з цього, бо якщо зараз через багато років мучить совість, то як би я себе почувала, якби кожного дня дивилась йому в очі. І з Вашого дозволу тут напишу, якщо хтось шукає інформацію: яка б не була ситуація не вартує ця операція ціни совісті і вини, це вже не ваша людина, якщо потрібно задуматись про такий вчинок.

 19. Владислав

  Слава Богу!
  У мене два питання:
  1. Чи має людина (що зберігає дівство) більше шансів на прощення тяжкого гріха ніж інші?
  2. Що гірше рукоблудництво чи блуд з жінкою?
  Якщо чоловік неодружений, але вже не може жити в чистоті, то який гріх буде меншим, якшо вже не получається жити геть целомудренним життям?
  Мені 30 років і я до сих пір не знав жінок. Був прихильником чистого целомудренного життя. Але тепер вже жити так не можу. Сильно потребую жінку як на духовному так і на плотському рівні. Але ж неможливо взяти і в одну мить одружитися. Навіть якщо визначуся одружуватися (то це займе певний час, пошук людини для спільного життя) як бути цей період? Якщо терпіти вже несила, просто дах зносить. це для мене велика біда! бо мучуся через це!
  Хочу жити християнським життям (і страюся це робити), але блудні помисли та діяння все руйнують, просто не знаю що робити та як виправити своє духовне та фізичне життя, щоб воно проходило по-християнськи. Потребую поради.
  Буду вдячний за допомогу.

  1. Протоієрей Віктор Палош

   Слава навіки! 1. Ні, не має. 2. Два гріхи однако смертні для душі. Отже, не піддавайтесь спокусам послабитись з того духовного стану, в якому Ви перебуваєте. Зараз це особливо відчутно, що й не дивно, бо Великий піст. Чи більше спокус, тим більше вінців на небі за їх правильне проходження. Багато святих боролись з цією страстю – Мойей Угрин, Іоанн Києво-Печерський. Останній навіть зарився по пояс в пісок, щоб не згіршити і не залишитись вінця за труди з борьбою. Раджу Вам звернути увагу на гординю (приховану), бо, часто, Бог цей гріх попускає для смирення гордих. Можлтво Ви своїм “циломудренним життям” гордились. Моліться Богу, Цариці Небесній Приснодіві, Іоанну Богослову дівственнику, а також вищенаведеним святим. Не можете так жити, просіть від Бога і самі шукаєте хорошої жінки. Шлюб – це і є можливість спасатись в законний спосіб приборкуючи плоть.Бог Вам на поміч не вбоятись короткого навіту перед вічністю!

 20. Марія

  Слава Ісусу Христу!
  Хочу піти до сповіді, бо не була багато років, дуже мучить совість, важко з цим жити.
  Але не знаю як правильно сказати ці гріхи і як до них ставиться церква.
  Колись зробила гіменопластику (відновлення невинності), як до цієї операції ставиться церква, і це гріх як брехня, чи гріх проти свого тіла? (В цей момент я усвідомлювала, що переступаю через себе і через Бога, але, все-одно, так вчинила заради людини)
  Вивчаючи своє тіло, брала інтимні іграшки матері, вибачте за подробиці, але я не знаю як називається такий гріх, як його промовляти на сповіді? Це як інцест? Для мене це зараз щось дуже страшне.
  Дуже жалію за це, тому хочу піди до сповіді, але хочу зробити все правильно, дуже серйозно до цього ставлюсь і готуюсь. Не можу знайти всю інформацію. Допоможіть, будь ласка. Дякую вам!

  1. Протоієрей Віктор Палош

   Слава навіки! Отож і бажаю Вам, дорога Маріє, позбутись мук совісті, що найстрашне на землі – краще один раз почервоніти, ніж всю вічність мучитись! Радію за Вас, що Ви наважились про це написати, щоб правильно сповідатись. Радію, що хочете покаятись, тільки доведіть до кінця справу благу і від Бога! Звісно, що це гріх і нечесно перед тією особою з якою Ви живете. Описане вище, як я розумію, це гріх рукоблудія. Якщо з родичами не було зв’язку, то це не буде той гріх. Взагалі на сповіді не правильно вдаватись до подробиць і описів: потрібно просто вказати на гріхи. У даному випадку – гріхи обману, пов’язаного з медичним відновленням “дівства” та гріх рукоблудія. Поможи Вам, Боже, у Вашій готовності розпочати нове життя з Ним!

 21. Світлана

  Покликали стати хрещеним батьком мого майбутнього чоловіка у греко-католицькій церкві. Батьки дитини повінчанні у православній церкві, ми збираємось вінчатись у православній церкві. А оскільки батьки дитини почали відвідувати греко-католицьку церкву, то й дитину хочуть похрестити у греко-католицькій церкві. Чи таке взагалі припустимо? Чи можна нам буде вінчатись у православній після того як чоловік похрестить дитину у греко-католицькій церкві?
  Share

  1. Протоієрей Віктор Палош

   Зміст хрещених полягає у гарантії, що похресник буде вихований у Православній вірі. Тому само собою зрозуміло, що Ви як православні можете щиро перед Богом, а не людьми, хрестити виключно православних. Щодо вінчання: нема такого гріха, у якому не можна покаятись і через який би Бог Милосердний заборонив доступ до себе грішнику, що кається.

 22. Ігор

  Христос Рождається! Отче, мені запропонували на Хресній Дорозі виконувати роль Ісуса. Скажіть, чи можна це робити будь-кому?

  1. Протоієрей Віктор Палош

   Славімо Його! Взагалі у Православній Церкві нема такого виду молитви! І, звісно, роль Христа грати не рекомендую Вам!

 23. Катерина

  Слава Ісусу Христу! Наступного тижня маю хрестити доньку своєї подруги. Була зустріч зі священником який має здійснювати обряд. Він сказав, що хрищенні батьки мають причаститися. Ніколи цього не робила, а прочитавши інформацію про це, зрозуміла, що наврядчи зможу виконати всі умови і обряди. Але маленька Анна для мене дуже дорога і вже, не дивлячись на те, що я їй ніхто,відчуваю відповідальність перед нею. Тому дуже переживаю, якщо я не виконаю всі рекомендації священника, то Таїнство Хрещення не буде вважатися якби дійсним. Що мені робити?

  1. протоієрей Віктор Палош

   Доброго дня! Священик сказав правильно, оскільки зміст хресних батьків якраз у тому полягає. Якщо ж Ви жодного разу не сповідались, то що Ви зможете духовно навчити дитину чи показати прикладом? Сумно, що Ви не маєте сили волі залишити ряд гріховних звичок. Проте покладіться на допомогу Божу: Вам головне захотіти і намагатись , а Бог допоможе. Якщо ж Ви не згідна, то, нажаль, і хресною бути не можете.

 24. Тетяна

  Слава Богу! Скажіть будь-ласка, чи є гріхом сурогатне материнство?
  Як ви до цього відноситесь? Дуже дякую.

  1. протодиякон Олександр Онисько

   Так це гріх ось приведемо нижче текст з соціальної концепції УПЦ:
   «Сурогатне материнство», тобто виношування заплідненої яйцеклітини жінкою, яка після пологів повертає дитину «замовникам», протиприродне й морально неприпустиме навіть у тих випадках, коли здійснюється не на комерційній основі. Ця методика передбачає зруйнування глибокої емоційної та духовної близькості, яка встановлюється між матір’ю і дитиною вже підчас вагітності.

   «Сурогатне материнство» травмує як жінку, яка виношує дитину, материнські почуття якої зневажаються, так і саму дитину, яка згодом може зазнати кризи самосвідомості.

 25. Адель

  Доброго дня! Чи можна вступати в шлюб з троюрідним братом, з яким маємо лише спільного діда, якби зведений?

  1. Протоієрей Віктор Палош

   Доброго дня! Можна вступати в брак до шостого степені родства включно. А троюрідний брат є якраз шостий степінь родства. Ось таблиця – https://azbyka.ru/shemy/shema_rodstva.shtml. Проте, краще підійдіть до Владики з цим питанням, саме в його компетенції робити чи не робити виключення, якщо на те, будуть якісь важливі причини.

 26. Ольга

  Доброго дня. Який порядок освячення хреста, що встановлений на подвір’ї приватного будинку?

  1. Протоієрей Віктор Палош

   Доброго дня, Ольга! Якщо Хрест відповідає православним канонам він освячується священиком. Для цього потрібно розповісти про це священику. Вже на Ваш розсуд Ви можете визначити: священик сам освятить чи декілька священиків, з людьми чи без, можливо навіть з Архієреєм! Зверніться до священика!

 27. Петер

  Отче, доброго дня. Мене цікавлять слова до причастя про Христа – “присно (всегда) закалається”. Що це означає? Дякую за відповідь.

 28. Оксана

  Слава Богу! Отче Вікторе, роз’ясніть мені, будь ласка, таку просту річ: чи підходять ті, хто причастився і запив Св. Причастя до хреста в кінці Богослужіння?

  Я, наприклад, підходила, просто виходячи із тієї логіки, що ті, хто причастився, зрозуміло, є частинами Церкви Христової, і тому їм, як і тим, хто не причащався, треба підійти до хреста.

  Чи то в різних місцевостях України по-різному? Хоча в мене нема таких даних.

  Дякую, отче.

  1. Протоієрей Віктор Палош

   Христос Раждається! Можна підходити до Хреста. Також нема логіки в тому, чому утримуватись від цілування ікон, адже повернувшиь додому, ми вкладаємо в свого рота ложку чи вилку. Священик, коли причастився цілує престол, тож і мирянам не слід бути такими, які не хочуть віддати аираз любові до Бога.

 29. Анна

  Слава Богу ! Отче, скажіть будь-ласка чи можна бути хрещеною мамою в Католицькій церкві, якщо я хрещена в Православній ???

  1. Протоієрей Віктор Палош

   Слава Богу! Анна, Ваше запитання свідчить про Ваше нерозуміння цього Таїнства і завдання хресних. Адже, Ви зобов’язуєтесь виховати тих дітей у вірі в Бога та моральності на основі Євангелія. Але в католиків інша догматика, інше сприйняття Євангелія, відповідно, інше духовне життя. Тому, Ви станете хресника чому вчити? І чи будуть з цим згідні його батьки? Відповідь риторична!

 30. Оксана

  Отче Вікторе! Я б хотіла попрохати духовної поради.

  Я звичайна православна мирянка. Постійно зіштовхуюся з тим, що оточуючі втручаються у моє особисте життя, навіть якщо я не порушую Заповіді Божі.

  Спочатку не звертала уваги, а потім це стало нестерпним. Навіть через це довелося декілька разів покидати Закарпаття! Але найближчим часом покинути наш край не можу.

  Як православній християнці реагувати на таке? Можливо, є якась молитва.

  Я на сповіді не питала це у священика, бо сповідь має іншу мету.

  1. Протоієрей Віктор Палош

   Бог благословить Вас, дорога Оксана! Не дуже мені стало зрозуміло, що Ви маєте на увазі “Постійно зіштовхуюся з тим, що оточуючі втручаються у моє особисте життя”. Проте з того, як я розумію, відповім Вам так: православні християни мають одинаково відноситись не залежно і на похвалу і на докір. Одинаково любити всіх ворогів і друзів. Однак цене означає миритись із лом яке нам роблять. Потрібно пам’ятати слова євангелія про обличеніє того, хто нас ображає. Такі люди можуть, у нашому серці, бути на відстані від нас. Але тим не менше, вони повинні бути і дітьми Божими в нашому серці. Тікати від них не потрібно, але і близько не підпускати. Хай те, про що говорять звіряється зі совістю на основі Слова Божого і тоді, якщо ми не повинні – хай вмирає в нас. Це слова првд. Іоанна з Кронштаду. Хай Господь Вам допоможе це вмістити в серці!

 31. Віра

  Слава Богу! У мене таке запитання: Моя маленька племінниця у церкві виблювала Святе Причастя собі на вишиванку……… Батюшка сказав цю вишиванку спалити….. я думаю, а якби це все було на ній… що тоді робити..? Можливо, є інший спосіб, що вирішити із вишиванкою? І навіщо її палити?

 32. Марян

  Слава Ісусу Хресту! Я вирішив зробити собі татуювання на руці у вигляді надпису на латині “Господи Спаси і Сохрани”, або інший релігійний надпис. Скажіть будь-ласка чи можна робити такий надпис. Дякую.

  1. Протоієрей Віктор Палош

   Богу слава в Тройці Єдиному!
   Нас спасають не надписи. Благодать потрібно завжди мати в душі.

 33. Олена

  Слава Богу! Отче, чи впливає нинішня ситуація в Україні на відносини між церквами різних конфесій, які існують в Україні, наприклад, між УПЦ Київського патріархату та УПЦ Московського патріархату? Чи можна бути патріотом України і при цьому належати до УПЦ Московського патріархату?

  1. Протоієрей Віктор Палош

   Слава Богу навіки! Наразі ми молимось! Нам дуже хочеться єдності! Патріотом потрібно бути, але як це може вплинути на участь в МП? Потрібно молитись і розуміти, що ніякі дії поза канонічною Церквою в Україні не допоможуть об”єданню.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *